oyamakarate.info

Oyama Karate

oyama_na_stronk__120.jpgOyama Karate jest dyscypliną walki o walorach utylitarnych, zarówno w pełnokontaktowej formule sportowej walki (full contact i knockdown), jak i w zwykłej samoobronie.

Ważne elementy Oyama karate, to szybkie przemieszczanie się na nogach, wyprzedzanie ataku przeciwnika, zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnymi kontratakami. Tej filozofii walki podporządkowany jest cały system szkolenia.

Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką. W połączeniu z innymi zaawansowanymi, ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. seienchin czy kanku-dai, kihon kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate w XX wieku. Są przedmiotem studiów i praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować Oyama również jako sztukę walki. Zaawansowani karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa, Sai).

 W Oyama karate obowiązuje autorski system szkolenia dzieci dostosowany do ich możliwości fizycznych i psychicznych. Ponadto walki treningowe i sportowe prowadzone są dwutorowo: w wersji knockdown - tj. bez atakowania głowy rękami, jak i z atakiem rąk w rękawicach na głowę - według reguł fc-face contact karate; z pełnym kontaktem (full contact karate), lub ograniczonym (light contact karate)

Twórcą naszej dyscypliny jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 DAN - wybitny autorytet i legenda Światowego Karate. W 1983 roku jako Saiko Shihan (Najwyższy Mistrz) - posiadacz 8 dan, opuścił szeregi Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushinkai - IKO. Jedną z przyczyn tej decyzji była chęć nieskrępowanego realizowania własnej wizji pełnokontaktowej walki wręcz, zreformowania archaicznych technik oraz nieefektywnych metod treningowych. Wielki Mistrz po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki, takich jak Boks czy Thai-boks.Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Hanshi Jan Dyduch, 8 dan z Krakowa
(ur. 24.01.1956 r.). Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka" 

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. W latach 1985-86 oraz w 1990 roku przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą, 10 dan, w ślad, za którym, zdecydował się na odejście z IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju Oyama Karate w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama Karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W 2001 roku w dowód uznaniu dla osobistych, bardzo wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również wybitnych sukcesów organizacyjnych i sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej Shihan Jan Dyduch, otrzymał nominację na stopień mistrzowski 6 dan, w 2004 roku na 7 dan z rąk Prezydenta WOKO - Soshu Oyamy, a w 2010 roku Wielki Mistrz Shigeru Oyama 10 dan nadał Janowi Dyduchowi stopień mistrzowski 8 dan oraz tytuł Hanshi, w uznaniu dla jego wysokich kwalifikacji technicznych, jak również sukcesów sportowych, szkoleniowych i organizacyjnych na arenie międzynarodowej.

Hanshi Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. Mistrzów Świata Knockdown Oyama Karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował około 170 posiadaczy czarnych pasów Oyama Karate w Polsce.

W 2001 roku Jan Dyduch został ponownie wybrany Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce i Polskiej Federacji Oyama Karate. W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate.
Zapisy do sekcji

Nasze treningi odbywają się w szkołach:
SP nr 1 - Stare Tychy
SP nr 10 - Żwaków
SP nr 17 - os. B
SP nr 21 - os. M
SP nr 22 - os. H
SP nr 23 - Cielmice
SP nr 35 - os. N
SP nr 37 - os. K
SP nr 24 - Jaroszowice

oraz w przedszkolach:
Przedszkole nr 8
Przedszkole nr 10
Przedszkole nr 20
Przedszkole nr 22
Przedszkole nr 30
Niepubliczne Przedszkole Językowe SMYKI
Przedszkole Artystyczno Sportowe SPORT-ARTOBOWIĄZUJĄ ZAPISY TELEFONICZNE LUB MAILOWE

Pierwszy trening jest niezobowiązujący, więc można przyjść i sprawdzić czy jest to ten sport, który chciałoby się uprawiać.

Kontakt: tel. 603-576-066 lub e-mail: karate.tychy@gmail.com

nr konta dla grup szkolnych powyżej 7 roku życia oraz wszystkich przedszkoli
Tyski Klub Karate
ING Bank Śląski 

03 1050 1399 1000 0090 8042 2133

nr konta dla grup przedszkolnych Karate Kids i Karate Young
Karate Goliat Tychy
ING Bank Śląski

48 1050 1399 1000 0097 4352 0307

Co na treningu:
GRUPY PRZEDSZKOLNE:
Na zajęcia proszę przynosić małą butelkę wody NIEGAZOWANEJ NIESŁODZONEJ


GRUPY POCZĄTKUJĄCE:
Na zajęcia proszę przynosić małą butelkę wody NIEGAZOWANEJ NIESŁODZONEJ oraz skakanki.


DODATKOWY TRENING 
OBOWIĄZKOWY DLA ZAWODNIKÓW godz. 18:30-19:30
każdy piątek
SP nr 22, ul. Harcerska 25